Search

Zakon o radu u FBiH je neustavan – nastavlja se pravna nesigurnost

Federalni Zakon o radu usvojen je prošle godine, podržali su ga političari i poslodavci, a protivili mu se radnici.

Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu po kojoj je Zakon o radu u tom bh. entitetu donesen suprotno Ustavu FBiH i Poslovniku o radu. Tom presudom zakon je stavljen izvan snage i o njemu će se Parlament Federacije BiH ponovno izjašnjavati.

Ocjenu ustavnosti zatražilo je 17 zastupnika Doma naroda Parlamenta Federacije BiH iz redova SDP-a Demokratske fronte i Naše stranke koji su i izašli sa sjednice u znak protesta, kao i predstavnici Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud upozorava da se Zakon o radu smatra neusvojenim i ne može proizvoditi pravne posljedice od dana objave presude u Službenim novinama FBiH, “sve dok ne bude predmetom donošenja i usvajanja u skladu s propisanom procedurom”.

Ranko Markuš, rukovodilac Projekta zapošljavanja mladih u izjavi za Al Jazeeru izjavio je da se ovakvom odlukom u nepovoljan položaj stavljaju poslodavci koji su svoje interne akte i ugovore u radu uskladili sa novim Zakonom o radu. Kao jedan od primjera je naveo ugovore o radu za direktore strance, koji ih do sada nisu morali imati. Stavljajući tu odredbu zakona van snage te osobe su nelegalno direktori, odnosno ne mogu potpisivati bilo kakve akte. Postavlja se objektivno pitanje političke i pravne stabilnosti u kojoj strani investitori posluju, te kakvu poruku šaljemo onima koji su sada tu, ali i onima koji bi mogli doći u BiH.

Od dana objavljivanja presude Ustavnog suda u “Službenim novinama Federacije BiH”, kojom je utvrđeno da zakon koji je stupio na snagu nije u skladu sa Ustavom, neće se primjenjivati ni Zakon, odnosno propis donesen za njegovo provođenje.

Predsjedavajuća Doma naroda Lidija Bradara (HDZ BiH) iznenađena je odlukom Ustavnog suda.

“Mi trebamo vratiti proceduru samo u Domu naroda. Zakon je usvojen u Zastupničkom domu i nije predmet ovog spora. Mi ga samo trebamo usvojiti u istom tekstu u Domu naroda i može stupiti na snagu”, objašnjava Bradara.

“Mislim da je najvažnije da političke stranke, ljudi koji vode parlamentarnu većinu, shvate da dalje mogu samo ukoliko se budu striktno držali slova Ustava i poslovnika oba doma”, kaže Slaviša Šućur iz SDP-a.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) Ismet Bajramović smatra da su potvrđeni stavovi sindikata.

Podsjetio je kako sindikati nisu izlazili na prosvjede, uoči usvajanja zakona, zbog teksta i sadržaja samog zakonskog akta nego zbog procedure i načina na koji se donosi.

Na Forumu sektora zapošljavanja, koji je održan na Jahorini 8.decembra, predstavljen je Analitički dokument “Praktična primjena zakona o radu Federacije Bosne i Hercegovine”, a na osnovu kojeg je održana još Forumska diskusija na kojoj su učestvovali predstavnici nadležnih ministarstava, poslodavaca i predstavnici službi za zapošljavanje sa svih nivoa u BiH. Ovo je još jedan u nizu dokumenata koje Projekat zapošljavanja mladih uz podršku Vlade Švicarske priprema i publikuje sa namjerom da se široj javnosti približe aktuelne teme.

Druge objave u kategoriji