Federaciju BiH su penali, odnosno zatezne kamate za nepovučena, a odobrena kreditna sredstva od 2015. do 2018. godine koštali nešto više od 9,5 miliona KM. To je podatak iz odgovora Ministarstva finansija FBiH na poslaničko pitanje Dževada Adžema iz DF-a, postavljeno na prvoj redovnoj sjednici novog saziva Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Spora implementacija
Adžem je 28. februara nadležne pitao o visini troškova plaćenih na odobrena, a nepovučena sredstva za projekte iz Programa javnih investicija period 2015-2018. godina.Iz Ministarstva finansija mu je, između ostalog, pojašnjeno da “pojedini kreditori predviđaju plaćanje određenih troškova kredita, koje nose naziv troškovi na nepovučena sredstva koji se plaćaju na odobreni iznos, odnosno na neiskorištena kreditna sredstva”.- Ovi troškovi su definisani pojedinim kreditnim ugovorima te spadaju u standardne uslove kreditiranja. U slučaju usporene implementacije projekata koji se finansiraju kreditnim sredstvima iz vanjskih izvora, a imaju ugovorenu obavezu plaćanja troškova na nepovučena sredstva, obim servisiranih troškova se povećava i u javnosti se često predstavljaju kao penali, odnosno zatezne kamate koje plaća FBiH zbog spore implementacije projekata, iako se radi o redovnim troškovima kredita, pojasnilo je Ministarstvo finansija.Ministarstvo finansija je poslaniku Adžemu dostavilo i tabelarni pregled svih kredita po osnovu vanjskog duga, a na koje su plaćeni troškovi na nepovučena sredstva u protekle četiri godine.
– Iz odgovora Ministarstva finansija koji mi je dostavljen, vidljivo je da je u mandatnom periodu Vlade premijera Novalića, zbog odobrenih, a nepovučenih kreditnih sredstava po raznim projektima, prevashodno projektima iz oblasti cestogradnje i elektro-energetskog sektora, Vlada FBiH platila penale (zatezne kamate) od 9.538.602 KM, kaže Adžem.On posebno izdvaja podatak koji pokazuje da je Vlada FBiH i na kreditna sredstva namijenjena za zapošljavanje, zbog kašnjenja u implementaciji sredstava platila zateznu kamatu od 194.109 KM i “time pokazala da ni kreditna sredstva od 50 miliona KM uprihodovana kao kredit za zapošljavanje nije realizovala kroz programe zapošljavanja”.