Програм рада ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске представља основни документ којим се планира реализација основних функција Завода у 2015. години. Њиме се дефинише начин реализације утврђених циљева и приоритета политика запошљавања и утврђују програми и мјере који ће се реализовати, како би се достигли постављени циљеви. При изради Програма рада за 2015.годину узети су у обзир стратешки циљеви и правци Стратегије запошљавања Републике Српске 2011-2015, Документа оквирног буџета и других важнијих докумената који регулишу ову област или су уско везани за њу. Детаљна анализа Програма рада показује велики интензитет сарадње Пројекта запошљавања младих и Амбасаде Швајцарске са овом институцијом.
Завод за запошљавање Републике Српске остварује интензивну и непосредну сарадњу са другим институцијама и организацијама укљученим у активности на тржишту рада. Ова сaрадња посебно је изражена са домаћим и међународним организацијама кроз пројекте који за циљ имају јачање институционалних капацитета и унапређење рада Завода. У оквиру наведене сарадње активности ће се усмјерити на „Пројекат запошљавања младих – YEP II“ са фокусом на:
- наставак активности на увођењу и развоју система управљања учинцима,
- ширење пракси огледног бироа Добој на друге бирое у оквиру Завода за запошљавање,
- развој и обогаћивање садржаја рада клубова за тражење посла,
- даље унапређење рада са незапосленим лицима и послодавцима.
Иначе општи циљ овога пројекта су ефикаснија интеграција незапослених лица на тржиште рада, као и ефикасно остваривање права по основу незапослености уз смањење административних трошкова. Појединачни циљеви овога пројекта укључени су мјере активне политике запошљавања које су планиране у 2015.години.
Програм рада за 2015.годину акценат ставља и на развој услуга ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске ради конкурентности радне снаге и задовољења потреба тржишта рада, развоја људских потенцијала и административних капацитета у креирању и давању нових услуга. ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске тежи остваривању водеће позиције на тржишту рада успостављањем партнерских односа и јачањем утицаја на доношење и провођење политика запошљавања.
Како је и утврђено Програмом рада за 2014.годину тежиште активности било је усмјерено на рад са незапосленим лицима и ефикаснијим услугама у области посредовања, што је у великој мјери остварено уз подршку Пројекта запошљавања младих и Амбасаде Швајцарске.
Кроз комплетну обуку Клубова, у првих девет мјесеци 2014.године, прошло је 678 лица, од тога 277 мушкарца и 401 жена. У истом периоду, уз помоћ услуга које пружају клубови, запослење су пронашла 168 лица (67 мушкарац и 101 жена). Чланови клубова за тражење посла су се 371 пута телефонски обратили потенцијалним послодавцима, пријавили се на 969 конкурса, послали 923 писмених пријава послодавцима и прошли кроз 684 симулацију или директни интервју са послодавцима.
Основни циљ ове мјере је подизање нивоа активности на тржишту рада, посебно младих и активирање дугорочно незапослених лица ради бржег укључивања у процес рада. Активности на овоме плану ће се реализовати углавном кроз рад клубова за тражење посла и ЦИСО центара, при чему се истичу:
- Инфо пакети које је као информативну мјеру креирао Пројекта запошљавања младих, а имплементира се уз помоћ ЦИСО центара
- Развој вјештина кориштења различитих информација о слободним радним мјестима,
- Стручну помоћ у подизању мотивисаности за активно тражење посла кроз Клубове за тражење посла;
- Стручну помоћ у обуци и усвајању техника активног тражеља посла и разговора са послодавцем кроз Клубове за тражење посла;
- Организовање директних разговора са послодавцима у циљу презентације актуелних потреба и могућности запослења кроз Клубове за тражење посла;
- Бољу промоцију позитивних примјера добре праксе корисника услуга који су се запослили кроз Клубове за тражење посла;
- Сарадњу са невладиним организацијама у циљу обједињавања свих релевантних информација битних за могућности запошљавања кроз локлане иницијативе Пројекта запошљавања младих.
Активностима у 2015.години, планира се повећање обухвата незапослених лица који користе услуге ЦИСО центара и клубова за тражење посла за 20%, што би требало да допринесе и повећању укупних активности на тржишту рада.
У 2014.години кроз пројекат YEP развијен је ИТ систем у форми WEB апликације „Управљање учинцима“ за мјерење учинака бироа у оквиру ЈУ ЗЗЗРС. Имплементација и примјена овог система планира се за 2015. Ова активносст је дио унапређења информатичке (апликативне и комуникацијске) подршке пословним процесима, као и система извјештавања и статистичке обраде за апликације које су већ у употреби:
- Апликација за праћење савјетодавног рада у бироу израђена (служи као једна од подлога за апликацију коју финансира YEP-успостављање система мјерења учинака у ЈУЗЗЗРС)
- LMIS (Labor Market Information System)- база незапослених лица (актива и пасива), поднијетих потреба послодаваца и извјештаја о заснивању радног односа
- ЕЕАМ (Електронска евиденција активних мјера) У 2015. години пројекат SSENSP ће финансирати нову надоградњу EEAM информационог система
- проширење процесом поврата средстава, као и дораду додатних извјештаја и измјене у постојећем процесу одобравања средстава.
- ЕЛМО (Апликација поднешених пријава доприноса за незапослена лица на здравствено осигурање у информациони систем Пореске управе РС и обрачун доприноса за здравствено осигурање)
- МУБИС (Апликација новчаних накнада и „докупа стажа“ са рјешењима, исплатама и обрачунатим доприносима из 1002 обрасца)
Пројекат запошљавања младих (YЕP) подржава Амбасада Швајцарске, а имплементира њемачка организација GOPA . Визија пројекта је да буде потпуно интегрисан у рад Завода за запошљавање као техничка подршка, односно вањско истраживачко одјељење, генератор иновација у раду и проналажењу извора њиховог суфинансирања, како би рад Завода био ефикаснији, чиме ће користи остварити незапослени млади, али и остали клијенти Завода, као и друштво у цјелини.