Званична валута Швајцарске је швајцарски франак. Службено име ове парламентарне заједнице је Confederatio Helvetica Franak према коме је швајцарски франак добио ознаку CHF.
Латински назив је усвојен из практичног разлога, обзиром да је познато да је у Швајцарској на снази употреба четири службена језика: немачки, италијански, француски и романс. Швајцарски франак важи за веома специфичну валуту из више разлога.
Између осталих важних особина једна од важних чињеница је да он не припада ни Европској монетарној унији, а ни групи Г-7 (САД, Француска, Немачка, Италија, Велика Британија, Јапан и Канада) иако има епитет главне европске валуте.
Друга важна особина коју има швајцарски франак сигурно јесте значај швајцарског финансијског сектора иако је швајцарска привреда релативно мала, а то је уједно разлог да се швајцарски франак сврстао у ред главних светских валута, где спадају: USD, EUR, GBP, JPY, CAD и CHF.
Иначе, Швацарска има врло блиске економске односе са Немачком и Евро зоном што се углавном огледа у понашању две валуте.
Еуро и швајцарски франак имају веома сличне особине и понашање на глобалном финансијском тржишту, с тим да повећана потражња за швајцарским франком често прави велике осцилације на тржишту.
Од 2000. године, а након увођења нове монете Европске уније и промена на пољу светске финансијске политике, швајцарски франак је значајно променио своје карактеристике, а посебно у свом односу према злату и златним резервама.
Наиме, познато је да је дуги низ година прошлог века швајцарски франак важио за једну од најсигурнијих валута у свету, а све због своје конвертибилности у златним резервама. Међутим, швајцарки франак традиционално има веома виталну везу са златом тако да се процењује да швајцарска центална банка држи у златним резервама око 30 посто ацтиве своје валуте.
Новонастале прилике које су последица законских и других промена глобалног финансијског сектрора допринеле су да швајцарска централна банка у значајној мери прода своје златне ресерве (чак око 50 посто од укупне количине) чиме је престала и њена обавеза да откупљује новчанице златом.
Укидање златног паритета швајцарског франка практично је злато постало нормална, тржишно употребљива имовина за швајцарску централну банку. За трговање на међународном финансијском тржишту ово је једна од најбитнијих карактеристика коју је попримио швајцарски франак, односно да је престало његово ограничење и уска оријентација на злато.
– Актуелни раст швајцарског франка донео је забринутос грађанима који су узели кредите обрачунате у тој валути. Међутим стручњаци се углавном слажу да је то лична одговорност своког појединца задуженог по овом моделу.