U Prijedoru je danas održana posljednja u nizu javnih rasprava o nacrtu Strategije zapošljavanje Republike Srpske 2016. do 2020. godine kojom su formulisana dva strateška cilja – povećanje zaposlenosti i ekonomske aktivnosti stanovništva i održanje postojećih i kreiranje novih radnih mjesta u privredi Srpske. Uporedo sa strategijom, nadležno ministarstvo će provoditi izmještanje zdravstvenog osiguranja sa evidencije Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske što znači da će nezaposlena lica osiguranje ostvarivati posredstvom Fonda za zdravstveno osiguranje i to već od 1. januara 2017. godine ukoliko do tada sva resorna ministarstva završe zakonske i podzakonske akte, istakla je pomoćnik ministra za rad i zapošljavanje Republike Srpske, Mira Vasić.
“Naša je želja da kroz prijedloge i sugestije, ako ima potrebe, revidiramo postavljene strateške i operativne ciljeve kojima su obuhvaćeni svi strateški dokumenti Republike Srpske, počev od Razvojnog plana i programa, Ekonomske politike i strategija drugih resora”, dodala je Vasićeva.
Strategija posebno tretira ranjive kategorije društva te je rješavanje njihovog zapošljavanja predviđeno posebnim mjerama pa je jedan od operativnih ciljeva dizajniran sa ciljem podrške zapošljavanju, samozapošljavanju i razvoju socijalnog preduzetništva. Današnjoj raspravi su prisustvovali predstavnici opštine, poslodavci, predstavnci centra za socijalni rad, predstavnici Područne privredne komore Prijedora, nevladinih organizacija…
Vlada RS-a se odlučila da uputi nacrt Strategije u javnu raspravu prije svega jer se radi o važnom alatu strateškog planiranja kojim se želi uticati na ekonomska kretanja i razvoj Republike Srpske, ali i kako bi se dobila šira društvena podrška u njenoj budućoj primjeni te javnost upoznala sa naporima i koracima koji će biti preduzimani ubuduće na riješavanju otvorenih pitanja.
Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske koordinira proces izrade strategije zapošlјavanja Republike Srpske 2016-2020, koja se trenutno nalazi u fazi nacrta, te je predmet diskusije između zainteresovanih strana, prije svega socijalnih partnera. Javne rasprave su ranije održane u Istočnom Sarajevu, Trebinju, Doboju i Bijeljini uz tehničku i stručnu podršku Projekta zapošlјavanja mladih, odnosno Vlade Švajcarske.