Search

YEP Inicijative: Socijalno preduzeće "Dječije carstvo"

U okviru YEP Programa lokalnih NVO inicijativa podršku je dobio i projekat Socijalno preduzeće – Dječije carstvo udruženja Start iz Banja Luke.

Projekat se zasniva na uspostavi i razvoju socijalnog preduzeća kao koncepta koji se danas nameće kao alternativni pristup rješavanju društvenih i ekonomskih problema, a koji se zasniva na korišćenju biznis alata, tehnika i modela koji su se već pokazali efikasnima, sada sa novim ciljem: da doprinesu pozitivnim društvenim promenama. Projekat je primarno fokusiran na poboljšanje položaja nezaposlenih žena starosne dobi od 18 do 30 godina, nižeg stepena obrazovanja, a koje se nalaze na teritoriji Grada Banja Luka. Unutar navedene ciljne grupe projekat će nastojati pružiti direktnu podršku ženama, starosne dobi od 18 do 30 godina, koje su nezaposlene i pripadaju kategoriji socijalno ugroženih, a nalaze se na evidenciji Centra za socijalni rad Banja Luka.

Aktivnosti:

  1. Odabir i obuka kandidatkinja. Obuka će obuhvatiti teorijsku i praktičnu praksu konstruisanja, šabloniranja, krojenja i šivanja; razrađivanje i uvođenje novog modela u masovnu proizvodnju kao i praćenje procesa izrade istoga; praktičnu realizaciju modela od ideje do finalnog proizvoda; edukaciju korištenja i upravljanja osnovnim i specijalnim industrijskim mašinama kao i sticanje vještine, brzine i kvalitete rada. Takođe, predviđena je edukacija kandidatkinja u vladanju materijom tekstilne industrije od samog pogona za masovnu proizvodnju do individualnog pristupa pojedinačnih klijenata i rješavanju njihovih zahtijeva odnosno unikatne proizvodnje.
  2. Osnivanje socijalnog preduzeća
  3. Nabavka opreme (set od 14 mašina)
  4. Proizvodnja: u okviru ove aktivnosti radiće se na dizajnu proizvoda, izvršiće se nabavka materijala neophodnih za proizvodnju prvih količina gotovih proizvoda, te će se pristupiti samom procesu proizvodnje
  5. Uspostavljanje prodajnih kanala i promocija proizvoda

Očekivani rezultati

  1. Unapređena znanja i vještine nezaposlenih žena
  2. Uspostavljen proces proizvodnje u socijalnom preduzeću
  3. Proizvodi socijalnog preduzeća prisutni na tržištu
  4. Nakon završene obuke, tri kandidatkinje, od šest koje su prošle obuku, će biti odabrane i zaposlene u okviru socijalnog preduzeća. Odabir kandidatkinja će se izvršiti na osnovu nivoa usvojenog znaja i vještina tokom tromjesečne obuke. Odabir tri kandidatkinje treba da predsatvlja samo polaznu osnovu koja će omogućiti funkcionisanje socijalnog preduzeća u početnom periodu poslovanja nakon čega se očekuje dodatno zapošljavanje žena iz navedene ciljne grupe

Saradnja

U implementaciji projekta planirana je saradnja sa udruženjem modnih kreatora DORF, Klubom za traženje posla Banja Luka (JU Zavod za zapošljavanje RS, Filijala Banja Luka), Centrom za socijalni rad Banja Luka i Školom učenika u privredi.

Druge objave u kategoriji