Da li bi robot mogao raditi vaš posao? Odgovor je da.
Studija koju je proveo Svjetski ekonomski forum predviđa da će čak 5 miliona poslova nestati do 2020, uticajem umjetne inteligencije, robotike, nanotehnologije i drugih socio-ekonomskih faktora koji će zamijeniti potrebu za ljudskom radnom snagom.
Dobra vijest je da će te iste tehnološke prednosti kreirati novih 2.1 milion poslova. Međutim radnici koji ostanu bez posla će teško imati razvijene vještine koje će konkurentno tržište od njih zahtjevati. Većina novih poslova će biti u specijaliziranim oblastima, kao što su informatika, matematika, arhitektura i inženjering.
Stoga državni sektor i poslodavci u svim djelatnostima su pod pritiskom da ulažu u razvoj svoj radnika te da im pomažu da steknu nove vještine kako bi se izbjegla kriza.
Nove vještine za novu privredu
Iznenadit ćete se da zapravo vještine koje stičemo u predškolskom obrazovanju će se najviše vrednovati. Profesor na Harvard univerzitetu, David Deming, smatra da meke vještine kao što su pregovaračke ili vještine dijeljenja informacija će biti krucijalne. On smatra da moderno radno mjesto u kojem radnici se “prebacuju” sa jedne uloge u drugu, te jednog projekta na drugi, prilično sliči učionici u predškolskom obrazovanju, gdje stičemo socijalne vještine kao što su empatija i saradnja. Pored tih, veoma korisne će biti matematičke sposobnosti. Dapače, posljednjih godina veliki broj poslova koji su zahtjevali isključivo matematičke sposobnosti su automatizovane. Radnici u bankama (na isplatama, uplatama) i statističari su najviše patili. Poslovi koji dominantno traže društvene vještine kao što su vaspitačice na primjer su jako slabo plaćene, obzirom da je velika ponuda radnika sa tim vještinama.
Studija je pokazala da radnici koji uspješno kombiniraju matematičke i interpersonalne vještine u privredama koje su bazirane na znanju će najviše profitirati.
Promjena kursa u obrazovanju
Izazov je sada na edukatorima da dopune edukativne programe tehničkim vještinama kao što su matematika, informatika ali sa fokusom da radnici budućnosti imaju meke vještine kako bi bili konkurentni na tržištu.