U okviru implementacije Reformskog paketa i nastavka izgradnje kapaciteta Zavoda za zapošljavanje RS, danas je počela obuka za 14 predloženih trenera unutar Zavoda, a ključni ciljevi obuke su:
- Diskusija o Uputstvu za rad opštinskih biroa ZZZRS te razgovor o širenju postojećih praksi u cijelom Zavodu
- Definisanje modela za dalje širenje znanja unutar Zavoda, izbor trenera koji će provoditi dalje obuke za Zavod
- Podrška Projekta YEP u realizaciji obuka po filijalama u Zavodu.
Sveobuhvatni cilj je svakako jačanje internih kapaciteta Zavoda sa kojim GOPA kroz Projekat zapošljavanja mladih radi od 2008.g., što kroz uspostavu mreže od 11 Klubova za traženje posla u RS, infrastrukturna ulaganja u izgradnju šalter sala u 4 biroa u Zavodu, unapređenje informacionog sistema, uvođenja sistema mjerenja učinaka te kontinuirane podrške u reorganizaciji poslova unutar Oglednog biroa što je dovelo do pripreme Uputstva za rad biroa za cijeli Zavod. Izazov je kako nove metode rada primjeniti u manjim biroima koji nemaju dovoljno savjetodavnih kapaciteta, te kako promijeniti stav zaposlenika prema promjenama i reformi interno, ali i kako osnažiti Zavod da samostalno priprema buduće obuke. Stručni tim Projekta zapošljavanja mladih intenzivno radi na nekoliko aktivnosti koje pomažu rad Zavoda, a ove sedmice je ključno da se steknu vještine u provođenju novog modela rada te da se obuče treneri koji bi u budućnosti mogli samostalno provoditi obuke, bez međunarodne podrške.
Ključne teme diskusije su:
- Rad u šalter sali i info zona (cilj je razdvajanje evidentičarskih i administrativnih poslova);
- Provođenje grupnog informisanja – info seminar;
- Savjetodavni procesi i alati (trijaža nezaposlenih, individualno i grupno savjetovanje);
- Saradnja sa poslodavcima i efikasno posredovanje;
- Izrada i praćenje individualnog plana zapošljavanja čiji je sastavni dio plan traženja posla definisan Pravilnikom o aktivnom traženju posla.
Dr Ranko Markuš je otvorio obuku te istakao ključne ciljeve obuke i vrstu podrške koju švicarski projekat pruža Zavodu, te naglasio da je ključni izazov kako se pomjeriti sa obuka na realizaciju na terenu. Obuku ispred Projekta zapošljavanja mladih provode Meri Lorenčič, ekspertica iz Slovenije koja je radila u Zavodu za zapošljavanje, te na razvoju zavoda za zapošljavanje u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, a bila je i direktorica European Training Foundation za BiH, te Mia Hadžiahmetović, stručni saradnik za razvoj ljudskih resursa YEP-a, koja ima značajno iskustvo u karijernom savjetovanju u Kanadi i novije u poslovima posredovanja u privatnoj agenciji.