JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo, na čelu sa direktorom Igorom Kamočajijem je danas organizovala okrugli sto na temu “Aktivne politike zapošljavanja” u hotelu Europe u Sarajevu. Događaju su prisustvovali poslodavci sa područja Kantona Sarajevo te brojni predstavnici medija koje je zanimalo na koji način Služba za zapošljavanje utiče na kreiranje aktivnih politika i koliko one doprinose smanjenju nezaposlenosti u Kantonu. Direktor Službe je u uvodnom obraćanju istakao da je Služba uprkos ekonomskim, socijalnim i političkim poteškoćama uspjela u protekloj godini realizovati značajne projekte u sklopu svoje reforme i da je tu na prvom mjestu realizacija Oglednog biroa Novo Sarajevo koji je postao putokaz za sve biroe u Kantonu i da se trenutno, zahvaljujući podršci Švicarske ambasade putem Projekta zapošljavanja mladih uvode prakse Oglednog biroa u svim biroima, prije svega u Birou Centar i Hadžići.
Projekat zapošljavanja mladih je uveo savjetodavnu funkciju kao primarnu ulogu u radu biroa i razdvojio administrativne od savjetodavnih poslova, i pokazao se kao smjer u kojem se treba odvijati rad službi za zapošljavanje i najučinkovitija veza na relaciji Služba – nezaposleno lice – poslodavac, kazao je Kamočaji.
Jedan od govornika na okruglom stolu, Miroslav Živanović ispred Centra za ljudska prava je istakao pravo na rad kao jedno od fundamentalnih ljudskih prava te iznio neke od analiza Centra u kojima je jasno da je pitanje nezaposlenosti ključni problem građana Bosne i Hercegovine. “Aktivne politike zapošljavanja neće riješiti nezaposlenost, one su samo dio rješenja”, istakao je Živanović. Ipak, one se ne smiju smatrati troškom već ulaganjem obzirom da nas nezaposlenost košta mnogo više i donosi razne socioekonomske probleme, uključujući kriminal i korupciju.
Služba za zapošljavanje je ove godine realizovala nekoliko mjera u sklopu aktivnih politika zapošljavanja, a posebno je isktaknut Klub za traženje posla kao mjera namijenjena posebno mladim dugoročno nezaposlenim osobama, a koja već ima značajne rezultate i čak je Klub u Sarajevo najefikasniji u FBiH. Od uvođenja Kluba, 205 nezaposlenih osoba je prošlo program od čega je 63 zaposleno.
U današnjem dijalogu su istaknuti trenutni trendovi na tržištu rada gdje je primjetno da su IT sektor i drvni sektor u ekspanziji i da su to oblasti u kojima tražioci posla mogu lakše doći do zaposlenja, te ja na ovom skupu svoje probleme u zapošljavanju novog kadra istakao Suhad Ećo, direktor Inside by Ećo d.o.o. koji je inače učestvovao i u obuci savjetodavaca koju je organizovao Projekat YEP protekle sedmice.
Dakle, zanimanja koja su tražena u Kantonu Sarajevo, prema podacima JUSZZKS, su specijalisti medicinskih nauka, biološki tehničari, IT stručnjaci (web developeri, html developeri itd), elektrotehničari, matematičari i fizičari. S druge strane, na evidenciji JUSZZKS se nalazi 71.260 nezaposlenih, od čega najviše ima 1.200 ekonomista, 1000 pravnika, 500 socijalnih radnika, 400 politologa, 350 novinara, 3.600 maturanata gimnazije, 2.300 ekonomskih tehničara i 1.900 mašinskih tehničara.
Prema riječima direktora, unatoč programu profesionalne orjentacije u sklopu koje Služba sprovodi informativne radionice u osnovnim i srednjim školama gdje u prosjeku više od 7.000 učenika godišnje dobije informacije o tržištu rada, ipak se učenici završnih razreda opredjeljuju za struke kojih već ima u značajnom broju na evidenciji JUSZZKS. Iz tog razloga, Služba jača vlastite savjetodavne funkcije, ali i u saradnji sa Porodičnim savjetovalištem želi uticati na svijest mladih i njihovih roditelja kako bi se osnažile vještine zapošljivosti kod mladih.
Na kraju se nadamo da ćemo zajednički uspjeti unaprijediti sisteme zapošljavanja u skladu sa procesima Evropske unije i da ćemo obezbijediti nezaposlenima i poslodavcima usluge kakve imaju građani Evropske unije.