Svjetski ekonomski forum (WEF) je objavio izvještaj za 2016 – 2017. godinu. Prema podacima iz tog izvještaja Bosna i Hercegovina je na 107 mjestu i napredovala je u odnosu na izvještaj 2015 – 2016. za četiri mjesta (111). Dok se globalne ekonomije oporavljaju, neophodno je posjedovati otvorenost, razvijati u tehnologije i inovacje kako bi bili konkurentni. Ali kako se mjeri konkurentnost?
Globalni izvještaj o konkurentnosti se temelji na 12 glavnih oblasti:
- Institucionalni razvoj
- Infrastrukturalni razvoj
- makroekonomsko okruženje
- zdravstvo i osnovno obrazovanje
- visoko obrazovanje i obuke
- efikasnost tržišta roba
- efikasnost tržišta rada
- finansijski razvoj
- tehnologije
- obim tržišta
- nivo sofisticiranosti poslovanja
- inovacije
Izvještaj o globalnoj konkurentnosti 2016 – 2017., ocjenjuje konkurentnost 138 državnih ekonomija, pružajući uvid u produktivnost i prosperitet.
Švicarska je najkonkurentnija ekonomija na svijetu, Singapur je na drugom mjestu zahvaljujući najrazvijenijem visokom obrazovanju i obukama, SAD je na trećem zbog sofisticiranosti poslovanja i inovacija, zatim Nizozemska, a Njemačka je na petom mjestu. Analiza razvoja konkurentnosti pokazuje da monetarni stimulans nije dovoljan, a da bi zemlje razvile preduzetništvo i napredovale u razvoju novih preduzeća neophodno je da kreiraju svoje agende za razvoj konkurentnosti i u tom smislu tehnologije i inovacije su te koje vode ka razvoju.
U ovogodišnjem izvještaju naglašava se da opada otvorenost što prijeti rastu i prosperitetu. Konačni, ključni nalaz ukazuje na činjenicu da je ažuriranje poslovne prakse i ulaganje u inovacije sada jednako važno kao ulaganje u infrastrukturu i efikasnost tržišta.
„Pad otvorenosti u globalnoj ekonomiji šteti konkurentnosti što ga čini težim za održiv, sveobuhvatan rast“, rekao je Klaus Schwab, osnivač i izvršni direktor Svjetskpg ekonomskpg foruma.