Search

Općine daju prostore, subvencije, olakšice za zapošljavanje

Da je nezaposlenost u BiH u blagom padu, pokazuju podaci zavoda za zapošljavanje koji iz mjeseca u mjesec bilježe veći broj zaposlenih. Tome su, smatra se, doprinijeli poticaji kojima općine i gradovi podržavaju zapošljavanje. Brojni su načini kojima se pokušava pomoći mladima koji traže posao ili pokušavaju sami pokrenuti posao. Tako se u nekim lokalnim zajednicama izdvajaju značajna novčana sredstva, onima koji pokreću posao dodjeljuju se poslovni prostori, oslobađa ih se komunalnih naknada. Koji su kriteriji?

Budući da je za dobivanje novca za pokretanje vlastitog posla potrebno ispuniti određene uvjete, koji nisu jednaki u svim lokalnim zajednicama, provjerili smo što se gdje traži, ali i koliko se novca izdvaja za koje djelatnosti. Grad koji, prema podacima, izdvaja najviše novca je Trebinje. Tako će nezaposleni Trebinjci koji se nalaze na evidenciji zavoda za zapošljavanje dobiti bespovratna sredstva do 15. 000 KM za podršku u zapošljavanju. Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić Nezavisnim je objasnio da za proizvodne djelatnosti iznos subvencije iznosi od 6000 do 15. 000 KM, za obrtničke i uslužne djelatnosti predviđeno je od 5000 do 10. 000 KM, a za komercijalna poljoprivredna gospodarstva od 3000 do 8000 KM. Pravo na subvencije imaju osobe koje aktivno traže posao, a mlađi su od 60 godina, koji su registrirani ili su u postupku registracije obavljanja djelatnosti. Osim Trebinja, koje prednjači po iznosima, nisu zanemarive subvencije ni ostalih gradova i općina. I Općina Žepče provodi program samozapošljavanja mladih, pa je tako priliku za pokretanje vlastitog biznisa dobilo osam osoba, kojima je iz općinskog proračuna izdvojeno po 2500 KM. Osim navedenoga, Žepče je u suradnji s USAIDovim programom podrške marginaliziranim skupinama osiguralo 80. 000 KM. Inače, riječ je o podršci u razvoju biznisa za žene s invaliditetom, majke osoba s invaliditetom, žene iz ruralnih područja, žrtve nasilja te nezaposlene mlade žene. Dodijeljenim novcem pokrenuto je devet biznisa iz oblasti proizvodnje, turizma, ugostiteljstva, obrta, poljoprivrede i uslužnih djelatnosti.

Koji se uvjeti moraju ispuniti za dobivanje poticaja u općini Usora doznali smo od načelnika Zvonimira Anđelića. Novac dodjeljujemo osobama do 40 godina i svake godine imamo taj poticaj. Iznos se određuje prema bodovanju, a najveći iznos koji dodjeljujemo je 5000 KM. Taj novac osoba koja pokrene posao dobiva tijekom dvije godine, ovisno o tome koliko je radnika zaposleno i o tome jesu li ispunjeni dogovoreni uvjeti na početku. Zajedno smo i s Fondacijom Mozaik financirali nova poduzeća za mlade objasnio nam je Anđelić. Iako, prema riječima načelnika Branka Bage, Posušje ne izdvaja novčane poticaje, tu su, kaže, druge stimulativne mjere. Obrte koji se registriraju na području naše općine oslobađamo svih troškova i općinske službe su im na raspolaganju. Provodeći ovu mjeru, primijetili smo da je ove godine puno više prijavljenih s novootvorenim obrtima, nego što je to bio trend ranijih godina. S druge strane, onima koji žele poslovati u našem logističkom centru u poslovnoj zoni besplatno dodjeljujemo poslovni prostor na dvije godine i korištenje infrastrukture bez novčanih naknada kazao nam je Bago dodavši da će nastojati osiguravati i novčane poticaje. Slične mjere provode se i u Širokom Brijegu. Navedene poticajne mjere, bilo da je riječ o novcu ili dodjeli poslovnog prostora, jedno je sigurno, značajno doprinose povećanju zaposlenosti u BiH.

Podsjećanja radi, i Projekat zapošljavanja mladih je u suradnji sa 33 lokalne zajednice u BIH podržao razvoj preduzetništva i osnivanje novih biznisa, te je kao rezultat udruženih aktivnosti i sredstava više od 100 mladih osoba pokrenulo vlastiti biznis i dobilo dodatnu mentorsku podršku. Slijedom ovih rezultata, Projekat trenutno podržava Zavod za zapošljavanje Republike Srpske u realizaciji aktivnosti vezanih za osnivanje Savjeta za obrazovanje i zapošljavanje, odnosno uspostavu sinergijskog djelovanja lokalnih zajednica i Zavoda u implementaciji aktivnih mjera zapošljavanja, čime i taj oblik saradnje zapravo predstavlja sasvim novu aktivnu mjeru zapošljavanja.

Večernji list/yep.ba

Druge objave u kategoriji