Jučer, 26.01.2016, Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo (JU SZZKS), na čelu sa direktorom Igorom Kamočajijem, bila je domaćin visokoj delegacije Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC). Švicarsku delegaciju predstavljali g. Richard Kohli, zamjenik šefa odjela za Zapadni Balkan, gđa Irène Kränzlin Espinoza, program menadžerica za BiH, gđa Barbare Dätwyler Scheuer, buduća direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH, i g. Stefan Butscher, regionalni savjetnik za ekonomiju i zapošljavanje, David Kramer, zamjenik direktora za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH i Mersiha Alijagić, koordinator programa Portfolija zapošljavanja mladih, u kojem su pored Projekta zapošljavanja mladih i projekti Market Makers i Prilika plus.
Direktor Kamočaji je naglasio da se Služba se nalazi između ekonomskog rasta koji ne otvara nova radna mjesta i obrazovanja koji ne nudi vještine koje čine ljude konkurentnima na tržištu rada, ali i nezaposlenih koji su zbog sveukupne situacije izgubili vjeru da mogu pronaći zaposlenje. Na evidenciji Službe krajem novembra registrovano je 72.000 nezaposlenih lica, od čega 43.000 žena ili 60 %. Obrazovna struktura klijenata je posebno nepovolja VSS 9.000 ili 12%, SSS 22.000 ili 31%, kvalifikovanih radnika KV 19.000 ili 27%, a bez kvalifikacija 20.000 ili 28% (dominiraju NKV 19.000).
Veliki broj nezaposlenih je prijavljen isključivo zbog ostvarivanja prava, veliki broj prava koja proističu iz nezaposlenosti poput zdravstvenog osiguranja, ali i neka koja ne garantuje zakon (npr.različita pomoć koja daju opštine i sl.). Očekivano je fokus JUSZZKS bude prije svega na obezbjeđivanju prava nezaposlenih lica, jer se radi o kategoriji koja je mahom na društvenoj margini, a čija prava ne smiju biti ugrožena. Fokusom na te poslove zanemarili smo naš primarni posao – podrška nezaposlenima u pronalasku zaposlenja, iz čega proizilazi niz kritika na rad službe.
Diskutovano je i na temu da javnost ima negativnu percepciju prema Službi i biroima za zapošljavanje, ne samo u BiH, već I u cijeloj bivšoj Jugoslaviji. Često čujemo “koga je biro zaposlio”. Razlog za takvu percepciju je u činjenici da je služba preopterećena velikim brojem nezaposlenih osoba, sa malo osoblja koje rade sa njima pa imamo preko 1500-5000 nezaposlenih lica na jednog radnika u birou. Pored toga poslodavci nas vide kao posljednje utočište, obraćaju nam se samo kada ni na koji način ne mogu da nađu radnike.
Tokom posljednje tri godine Vlada Švajcarske je kroz Projekat zapošljavanja mladih podržala sveobuhvatnu reformu u Službi za zapošljavanje Kantona Sarajevo koja je započela testiranjem novih principa rada u Birou Novo Sarajevo kao oglednom birou. Da se radi o nadasve uspješnom procesu govori i činjenica da su nakon ovog biroa prakse proširene na biroe Ilijaš, Centar i Hadžići. Uvođenjem sistema za praćenje učinaka u JUSZZKS , što je i prvi takav slučaj kada su u pitanju intistucije u FBiH, otišlo se korak dalje te je sada moguće mjeriti učinke i rezultate rada pojedinačnih biroa. Biro za zapošljavanje Novo Sarajevo, u kojem je reforma i započela, prema internim izvještajim o učincima najefikasniji je biro sa 23,64% osoba iz procesa savjetovanja integrisanih na tržiše rada u roku od 6 mjeseci od prijave na evidenciju. Na nivou Službe ukupna efikasnost je 20,06% u poređenju sa 15,82% koliko je iznosila prije reforme.
Također, u JU SZZKS uvedena je aktivna mjera grupnog savjetovanja “Klub za traženje posla” koja se provodi u 25 biroa širom BiH. Ova mjera namijenjena mladim nezaposlenim osobama je dala više nego zadovoljavajuće rezultate. U birou Novo Sarajevo ova mjera je dostupna od 2014. godine a do ovog trenutka u mjeri je učestvovalo 366 mladih osoba od čega se njih 176 (48%) zaposlilo u roku od 6 mjeseci od pohađanja programa Kluba.
Sve navedeno je prezentovano švajcarskoj delegaciji tokom jučerašnje posjete. Direktor Kamočaji je iskazao zahvalnost Vladi Švajcarske, naglasivši da je zahvaljujući ovakvoj konkretnoj podršci JUSZZKS lider u FBiH kada su u pitanju nove procedure i uvođenje novih prisutupa u radu sa nezaposlenima i poslodavcima.
Ipak u zaključku sastanka je naglasio “Iako je ogroman posao iza nas, a promjene su vidljive i golim okom, mi smo tek na početku i još dosta posla treba da se uradi, prije svega standardizacija pružanja usluga, ali i značajno povećanje kvaliteta savjetovanja, saradnja sa poslodavcima, te bolje i efikasnije aktivne mjere za koje svake godine izdvajamo značajna sredstva”. Za Službu za zapošljavanje Kantona Sarajevo reforma je imperativ, naročito imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju i veliki broj nezaposlenih prema kojima Služba ima obavezu da pruži najbolje moguće usluge, istakao je direktor Kamočaji.