Search

Ravnopravnost polova: Žene u BiH od 15. jula rade besplatno

Istraživanje o visini zarada muškaraca i žena u Evropi pokazalo je da žene u BiH već od 15. jula, ako se uporedi njihova sa zaradom muškaraca, počinju da “rade besplatno”.

Rezultati istraživanja agencije “Ekspert market” pokazalo je da je u BiH zarada muškaraca veća za 46 odsto nego zarada žena, čime se BiH direktno svrstala na posljednje, 40. mjesto u ovom istraživanju. Ovdje se svakako radi o privatnom sektoru, te da u javnom ne postoji razlika u visini primanja na istim pozicijama, ali svakako postoji velika razlika u broju žena na rukovodećim pozicijama, čime se žene opet stavljaju u neravnopravan položaj u smislu ukupnih primanja. 

Rezultati do kojih je “Ekspert market” došao pokazali su da je potrebno još mnogo raditi kako bi se postigla ravnopravnost polova. Žene u evropskim zemljama u prosjeku zarađuju 17 odsto manje od muškaraca.

U Sloveniji žene zarađuju 3,2 odsto manje od muškaraca. Prema tome, one će početi da “rade besplatno” tek od 18. decembra. Kada su u pitanju ostale zemlje bivše Jugoslavije, najbolja situacija je u Hrvatskoj koja se nalazi na šestom mjestu gdje žene zarađuju 7,4 odsto manje. Žene će kod njih početi da “rade besplatno” od 3. decembra.

Srbija je na 10. mjestu sa 11 odsto manjim zaradama žena, Makedonija na 27. mjestu sa 18 odsto, dok podataka za Crnu Goru nema.

Agencija “Ekspert market” tvrdi da bi do jednakosti u zarađivanju moglo doći tek 2069. godine. Osim što su manje plaćene za isti posao, izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma za 2016. godinu pokazuje da žene svakog dana rade 50 minuta duže nego muškarci. 

Projekat zapošljavanja mladih je posvećen ravnopravnosti spolova kroz sve svoje aktivnosti, a posebno kroz klubove za traženje posla. Podsjećanja radi ovu mjeru provode stručno osposobljeni savjetodavci pri biroma za zapošljavanje širom BiH, a u periodu januar 2011.godine mart 2017 .godine je kroz ovu mjeru prošlo 6785 mladih od čega 4096 žena (60%) od čega se njih 44% ili 2987 zaposlilo od čega je 1809 žena (60%). To je posebno primjetno kroz priče o uspjehu, gdje veliku većinu predstavljaju žene. 

Projekat zapošljavanja mladih  (YEP) je objavio Kalendar za 2017, s dvanaest uspješnih priča mladih žena i muškaraca koji su se uspjeli zaposliti zahvaljujući svom trudu i angažmanu te uz savjetodavnu podršku savjetodavaca u 27 Klubova za traženje posla. Pored Kalendara objavljeno je i devetnaest autentičnih priča mladih koje svjedoče da je uz pravu podršku moguće riješiti svoj status, a ne samo biti jedan od mnogih na evidenciji biroa za zapošljavanje.

Druge objave u kategoriji