Search

Stigla nova lista Svjetske banke ‘Doing business’ – BiH najgora u regionu

BiH je u najnovijem izvještaju Svjetske banke i članica te grupe Međunarodna finansijska korporacija IFC o regulativi poslovanja rangirana na 81. poziciju od ukupno 190 zemalja na listi Doing Business za 2017. godinu, odnosno nazadovala je za dvije pozicije u odnosu na prošlogodišnji izvještaj i ponovo je najgora u regionu.

„Bosna i Hercegovina je olakšala pokretanje biznisa smanjenjem uplaćenog minimalnog kapitala za društva sa ograničenom odgovornošću i povećanjem efikasnosti notarskog sistema. Takođe, plaćanje poreza je olakšano ukidanjem naknade za turističke zajednice“, navodi se u izvještaju.

Po indikatoru otpočinjanja biznisa BiH je rangirana na 174. mjestu. Prema ovom izvještaju, za pokretanje biznisa potrebno je 12 procedura i 65 dana. Na dobijanje građevinske dozvole potrebno je čekati 179 dana i proći 15 procedura.

Uvođenje struje je, također, loš segment gdje smo rangirani na 123. mjestu, a potrebno je 125 dana i osam procedura. Najbolji ranking BiH ima u prekograničnom trgovanju gdje zauzima 36. mjesto.

U ovom četrnaestom izvještaju za 2017. godinu naglašene su velike razlike između visokih i niskih prihoda i veće prepreke sa kojima su žene suočene u pokretanju bizisa ili dobivanja posla u odnosu na muškarce. U 155 zemalja žena nema ista zakonska prava kao muškarac, a još manje podržava okruženje koje je važno za podsticanje poduzetništva. Doing Business daje prednost ovim pitanjima – pokretanje poslovanja, građevinske dozvole i izvršavanje ugovora te rodna diskriminacija.

Ali, zašto je fokus na genderu? Istraživanje pokazuje da postoje razlika između spolova u ekonomskim prilikama. Žene predstavljaju 49,6 posto svjetske populacije, a čine samo 40,8 posto formalne radne snage. Što se tiče tržišta u razvoju 31 – 38 posto malih i srednjih preduzeća ima ženu za direktora, ali prosječna stopa rasta je značajno manja nego kod firmi koje posjeduju muškarci. Ukoliko bi globalno žene bile isključene iz radne snage, dohodak po glavi stanovnika bi se smanjio za gotovo 40 posto.

Izvještaj o uslovima poslovanja pokriva 11 oblasti u kojima prati procedure, vrijeme i troškove. To su pokretanje poslovanja, građevinske dozvole, uvođenje struje uz pouzdanost snabdijevanja i netransparentnost cijena, registrovanje imovine, dobijanje kredita, zaštita manjinskih investitora, plaćanje poreza, prekogranična trgovina, izvršenje ugovora, stečajni postupci i radni propisi.

Istraživanje je obuhvatilo 12-mjesečni period do ovogodišnjeg juna te je pokazalo da je u zemljama u razvoju sprovedeno više od tri četvrtine od ukupno 283 reformi poduzetih u proteklih godinu dana, pri čemu na supsaharsku Afriku otpada više od četvrtine sprovedenih reformi.

Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova. Najveće pomake su u ovogodišnjem izveštaju napravili Brunej, Srbija, Kazahstan, Kenija, Belorusija, Indonezija, Gruzija, Pakistan, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein.

Novi Zeland u vrhu liste

Novi Zeland je zauzeo prvo mjesto na ovogodišnjoj listi po povoljnoj poslovnoj regulativi, s 87,01 DTF bodom. Na drugom mjestu je Singapur, na trećem Danska. Slijedi Hong Kong na četvrtom mjestu, Južna Koreja na petom, Norveška na šestom, Ujedinjeno Kraljevstvo na sedmom, Sjedinjene Američke Države na osmom, Švedska na devetom i Makedonija na desetom mjestu.

Od zemalja u regiji Srbija je na 47. mjestu, Crna Gora na 51. mjestu, a Hrvatska je zauzela 43. mjesto.

Ove je godine prvi put na popis uvrštena Somalija koja je zauzela posljednje mjesto. U prošlogodišnjem izvještaju začelje je pripalo Eritreji koja je sada na 189. mjestu. Na začelju liste su Libija (188), Eritreja (189) i Somalija (190).

Lista Svjetske banke je značajan izvor informacija za investitore, ali nije sveobuhvatna jer ne uzima u obzir neke značajne pokazatelje poput sigurnosti, veličine tržišta, makroekonomske stabilnosti, stanja finansijskog sistema, rasprostranjenosti mita i korupcije i nivoa obuke i vještina radne snage, a i posmatrane oblasti se ocjenjuju kroz niz uskih precizno definisanih pokazatelja.

Najnoviji izvještaj “Doing Business 2017.” pokazao je da je rekordnih 137 ekonomija diljem svijeta usvojilo ključne reforme koje im omogućavaju lakše osnivanje malih i srednjih kompanija i njihovo poslovanje.

Druge objave u kategoriji