Učesnici regionalnog sastanka Balkans@Work u Albaniji posjetili su kompaniju Ford čije se sjedište nalazi u Draču kako bi se na licu mjesta uvjerili u funkcionisanje saradnje sa poslodavcima koji imaju vrlo važnu ulogu u implementaciji novog pristupa”Coaching for Employment and Entrepreneurship” koji se primjenjen u Albaniji u saradnji sa javnim službama za zapošljavanje kako bi se pružila podrška ranjivim kategorijama nezaposlenih i mladima.
Nakon što je uspješno pilotiran projekt podrške ranjiivim kategorijama nezaposlenih osoba u periodu od 2010 do 2014.g. u Albaniji (koji je implementirala švajcarska Fondacija Swisscontact), nastavljena je implementacija aktivnosti koja je trajala do decembra 2016.g “Coaching for Employment and Entrepreneurship” (C4EE – Koučing u zapošljavanju i preduzetništvu) je metodologija i set alata kojom se omogućava tranzicija iz sistema obrazovanja na tržište rada za ranjive kategorije stanovništva. Radi se o metodologiji koja je zasnovana na koačing ciklusu – dvanaestomjesečnoj podršci ranjivim kategorijama nezaposlenih tokom koje se kao najvažniji instrument koristi Individualni razvojni i poslovni plan.
Projekat je implementiran u partnerstvu sa 12 regionalnih biroa Nacionalne službe za zapošljavanje Albanije i 8 lokalnih nevladinih organizacija. Fokus je bio na integraciji mladih iz marginalizovanih grupa na tržište zapošljavanja, putem zapošljavanja ili samozapošljavanja te razvoja preduzetništva.
Privatni sektor ima krucijalnu ulogu u zapošljavanju i osiguranju pripravničkih angažmana i obuka na radnom mjestu. Stoga su privatne kompanije bile podstaknute da se uključe u implementaciju projekta kako bi se razvili inovativni pristupi i biznis ideje o tome kako postati korisnik usluga koje su razvili učesnici – nezaposleni. Širenje i institucionalizacija C4EE pristupa je osigurana putem integracije u novi model usluga koji će pružati JSZZ širom Albanije kako bi se promovisala socijalna odgovornost privatnih kompanija i njihovih udruženja.
Najvažnije projektne aktivnosti su bile:
- Podrška i praćenje učesnika tokom procesa koučing ai traženja zaposlenja;
- Modularne obuke za zaposlenike Nacionalne službe zapošljavanja Albanije i lokalnih NVO-a na temu kako raditi koučing ranjivih tražilaca zaposlenja;
- Institucionalizacija pristupa (C4EE) putem novog modela rada JSZZ;
- Razvoj inovativnih modela za održivu proizvodnju i pružanje usluga i povezivanje sa privatnim sektorom.
Najvažniji zaključci implementacije projekta su:
- Iskustvo – Integracija na tržište rada nije jednostavna, a uslučaju mladih u nepovoljnom položaju je proces koji traje nekoliko mjeseci.
- Ideje i inovatinvi pristupi – Postojeći koncepti se na mogu preslikati i primjeniti u stoprocentom omjeru, ali pojedinačne ideje mogu biti kombinovane i prilagođene lokalnom kontekstu.
- Uključivanje partnera – Paricipativni proces u dizajniranju koncepta zahtjeva vrijeme, ali i doprionosi identifikaciji sa planiranim procesima.
- Adresiranje posebnih potreba – Marginalizovane grupe nisu uključene u obuke i podršku koja se pruža većini korisnika tako da je važno zašititi njihovo pravo na poseban pristup i obuke.