Iako je u izvještaju Evropske komisije o napretku Bosne i Hercegovine (BiH) za 2015. godinu naglašeno da se BiH „vratila na reformski put“, dugačak je spisak negativnih ocjena, odnosno onoga što vlasti u ovoj zemlji nisu učinile u reformskom procesu proteklih godinu dana.
Evropska komisija u izvještaju ističe da su uslovi na bh. tržištu rada „teški“. Izneseni su porazni podaci o porastu broja nezaposlenih mlađe populacije i i žena. Rečeno je da je porast nezaposlenosti mladih sa 27,6 posto porastao na 62,7 procenata. Evropska komisija, također, upozorava da „slabo poslovno okruženje“ ne dopušta snažniji privredni oprovak BiH. Predsjednica Udruženja nezaposlenih „Otium“ Indira Smajlović kaže da je ovo udruženje više puta reagiralo iznoseći konkretne prijedloge, sugestije i inicijative za promjenu postojećih zakonskih okvira.
„Poražavajuće brojke upozoravaju da nas aktuelni sistem samo vuče u dublji ponor i zato se mora mijenjati. Smatramo da naši zakoni hitno trebaju izmjenu i prilagodbu trenutnim dešavanjima. Broj nezaposlenih moguće je smanjiti promjenom zakona, ali treba ustanoviti i stvarnu cifru nezaposlenih. U BiH cvjeta siva ekonomija, odnosno rad ‘na crno’. Zašto siva ekonomija i zašto su ljudi, među kojima je i veliki broj mladih, na biroima za zapošljavanje? Prvenstveno, zbog zdravstvenog osiguranja. Zdravstveno osiguranje u Federaciji vezano je za službe za zapošljavanje. Brisanjem iz evidencije u birou gubi se zdravstveno osiguranje. U Kantonu Sarajevo brisanje iz evidencije provodi se po federalnom zakonu iz 2005. godine koji precizira da se osobe, čija primanja prelaze 25 posto prosječne plate (rad po ugovoru o djelu), brišu sa evidencije i tu odredbu treba mijenjati. Problem su i visoki doprinosti zbog čega poslodavci ne prijavljuju radnike. Isplativije im je dati veću platu i spreni su rizikovati. Zato treba smanjiti doprinose koje je poslodavac obavezan uplaćivati, a povećati kazne za neprijavljivanje radnika“, kaže Indira Smajlović za Deustche Welle.