Search

Visoko – još jedan primjer općine u usponu: zaposlenost povećana za 10%

Prema podacima JU Služba za zapošljavanje ZDK-Biro Visoko, ova općina bilježi u posljednjih pet godina porast broja zaposlenih. Prošle 2015. godine broj zaposlenih je iznosio ukupno 9.923, dok je 2011. zaposlenih sa područja ove Općine bilo 9.019, što je porast od 10%.

“Porast broja zaposlenih na području općine Visoko rezultat je novih investicija, otvaranja novih proizvodnih objekata i rezultat aktivnosti Općine Visoko na poboljšanju poslovnog okruženja. Naš plan razvoja Općine koji smo donijeli i počeli provoditi krajem 2012. godine urodio je plodom. Zajedno sa privrednicima i građanima Visokog u protekle tri godine uspjeli smo napraviti preokret u rješavanju ovog, za Općinu ali i cijelu državu, trenutno najvećeg problema – otvaranje novih radnih mjesta. Visoko je oduvijek bilo privredni, tj. industrijski i trgovački centar. Želimo Visokom vratiti stari sjaj, te vjerujem da smo u tom smislu na dobrom putu”, izjavila je načelnica Općine Visoko mr. sci Amra Babić.

Najveći porast broja zaposlenih Općina Visoko bilježi u protekle tri godine, kada je zaključno sa prošlom 2015. godinom u odnosu na 2012. broj zaposlenih povećan za 723, što je povećanje od 7,85 posto. U ovom periodu, od 2013. godine do 2015. godine nosioci novih investicija na području Općine Visoko, a koje su rezultirale povećanjem broja radnih mjesta, su privredna društva iz oblasti kožarske i tekstilne industrije i to “Alma Ras” d.o.o. Visoko, Company D&U d.o.o. Visoko, “Koteks” d.o.o. Visoko- PJ Visoko i “Sinerga” d.o.o. Visoko.

“U 2014. i 2015. smo imali nekoliko strateški usmjerenih aktivnosti koje su direktno uticale na ovakav rezultat. Uključili smo se u GOLD projekat USAID-a, proveli projekat provođenja Regulatorne reforme i pojednostavljenja administrativnih postupaka, kao i niz projekata usmjerenih na unaprijeđenje poljoprivredne proizvodnje, posebno proizvodnje malina i jagoda. Sve to je imalo direktnog uticaja na rast broja zaposlenih lica u ovom periodu. Dalju šansu za razvoj i povećanje broja radnih mjesta vidimo u kožarskoj, tekstilnoj, prehrambenoj industriji i proizvodnji hrane, ali i u sektoru turizma i razvoju trgovine”, riječi su načelnice Babić.

(Izvor: Oslobođenje)

Druge objave u kategoriji