Iako je broj nezaposlenih u našoj zemlji svakim danom sve veći, drugačiji primjeri prakse dolaze iz općine Visoko gdje je načelnica Amra Babić u svom prvom mandatnom periodu smanjila broj nezaposlenih osoba.
Broj zaposlenih osoba na području općine Visoko 2012. godine je iznosio oko 9.200, dok je 2015. godine taj broj dosegao 9.923 osobe. Općina Visoko je u 2014. potpisala Memorandum o razumijevanju i uključenju u GOLD projekat kao projekat pomoći američkog i švedskog naroda kroz kojeg su implementirani projekti stručnog osposobljavanja, zapošljavanja i prekvalifikacije, te je samo preko tog projekta zaposleno 318 osoba.
U januaru 2014. godine Općina Visoko je potpisala sporazum o partnerstvu sa USAID Sida GOLD projekt, regionalna razvojna agencija REZ, Vlada ZE-DO kantona, Federalni zavod za zapošljavanje i Company D&U Visoko gdje je kroz stručno osposobljavanje i zapošljavanje obućara za potrebe kompanije Company D&U Visoko osposobljeno 80 obućara, a 60 ih je zasnovalo radni odnos.
Tokom 2014. potpisan je i sporazum o partnerstvu čiji su partneri bili Općina Visoko, USAID Sida GOLD projekt, regionalna razvojna agencija REZ, Vlada ZDK, Federalni zavod za zapošljavanje i Prevent Visoko za stručno osposobljavanje, pripremu za rad i zapošljavanje šivača u skladu sa iskazanim potrebama kompanije. Nakon sticanja potrebnih vještina i kompetencija, 80 osoba je zasnovalo radni odnos.
Sa već pomenutim partnerima i kompanijom Sinergija iz Visokog u junu 2015. godine Općina Visoko je omogućila osposobljavanje za šivaće gornjih dijelova obuće za potrebe pomenute kompanije gdje su obuku prošle 33 osobe, a 27 ih je zasnovalo radni odnos. U decembru prošle godine sa sličnim projektima i kompanijom Alma Ras omogućeno je osposobljavanje i zapošljavanje šivača, gdje je 151 osoba dobila posao.
“Nastavljene su i započete aktivnosti na prekvalifikaciji u 2015. godini, za kompanije Maksi Visoko i Antesil. Visoko koji su također registrovane za šivanje obuće za koje je Općina Visoko u saradnji sa USAID-om GOLD projektom uputila zvanične aplikacije koje su odobrene, a projekti će biti realizirani u 2016. godini”, poručili su iz Općine Visoko.
Osim šivanja, Općina Visoko je i putem poticaja za poljoprivrednu proizvodnju (maline, jagode i plastenici) stvorila uslove za stotinu poljoprivrednika kojima je pružena mogućnost da se registruju kao poljoprivredni proizvođači.
U protekle tri godine sveukupno u općini Visoko broj zaposlenih je povećan za 723 osobe, odnosno za 7,85 posto. Međutim, ni zapošljavanje mladih nije zaboravljeno u ovoj Općini koja može biti primjer dobrog rada.
“U periodu 2013-2015. godine u Općinu Visoko primljeno je 38 volontera s ciljem osposobljavanja za samostalan rad te sticanja potrebnog radnog iskustva za apliciranje na javne pozive. Također, najveći procenat novouposlenih radnika u kožarsko-tekstilnu industriju čine mladi ljudi”, dodaju iz Općine Visoko.