Najkraće, ovo se zove hrabrost i podvig. U prostoriji od nekih 40 kvadratnih metara, što je prostor prosječne garsonjere, zaposlenici biroa Vogošća, savjetodavac, administrator i šef Faruk Omanović pokušavaju ići ukorak sa ostalim biroima i raditi po novim metodama oglednog biroa, razvijenim uz podršku Projekta zapošljavanja mladih (YEP) i Ambasade Švajcarske.
Ne sprečava ih u tome ni činjenica da ovaj biro već niz godina ne ispunjava ni minimalne tehničke uslove i za dojučerašnji sistem rada.
„ Ne želimo našim strankama uskratiti mogućnost da budu uključene u procese savjetovanja i učenja kako se danas na tržištu rada traži posao“, kategoričan je Omanović. „Istina je da je ovaj prostor neuslovan, ali kao tim držimo se one stare – gdje čeljad nisu bijesna ni kuća nije tijesna.“
Općinu Vogošća trenutno naseljava 26.406 stanovnika, radno je sposobnih 17.919, a na evidenciji biroa registrovano je preko 5.400 nezaposlenih lica. Od ovog broja 3.399 su nezaposlene žene, odnosno, ljepša polovina čini 63 posto registrovanih.
Prema stepenu stručnog obrazovanja najbrojnije su osobe bez obrazovanja
( NK radnici, tačnije radnice), a slijede ih osobe sa završenom KV spremom i SSS. Na evidenciji nezaposlenih je najmanje osoba sa VŠS i VSS . Naravno, Vogošća je dosljedna sebi pa od 487 lica sa VSS, 73 posto su žene. Do 30 godina starosti je 1.529 nezaposlenih, a od 30 do 50 godina 2.559 lica.
Na evidenciji su najbrojnija zanimanja maturanti gimnazije, prodavači, ekonomski tehničari, medicinske sestre i tehničari, pravnici, ekonomisti i socijalni radnici.
„Pa s kim bi sarađivali nego sa – ženama“, kaže Omanović sa smiješkom. Ponosni smo na njih. Naš najbolji saradnik je nevladin sektor i to udruženje Žene – Ženama. Naravo tu je i SERDA, Udruženje za edukaciji i istraživanje „Nahla“, a kada su u pitanju poslodavci istakao bih Bellisima d.o.o., Nova Gradnja d.o.o, Mims d.o.o, TV Hayat, RTV Vogošća, Wolkswagen, Pretis, Unis i sve škole sa ovog područja.
U okviru Projekta zapošljavanja maldih – YEP, a uz podršku Ambasade Švicarske, od decembra 2014.godine organizuje se obuka savjetodavaca i šefova biroa JU „Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo”. Cilj obuke (Quick Impact Training) je da se u što kraćem periodu sprovedu u djelo promjene pravilnika o organizaciji, koji je Vlada Kantona Sarajevo usvojila prije par mjeseci, odnosno, savjetodavna funkcija rada u biroima. Obuka je dio širenja dobrih praksi koje su razvijene u okviru Oglednog biroa Novo Sarajevo, a koje su u međuvremenu postale i dio Strategije za jačanje funkcije posredovanja u javnim službama za zapošljavanje, FBiH, ali i preporuka svim kantonalnim službama u kom smjeru trebaju ići u razvoju strukture i ključnih funkcija.
Prije nego završimo priču o vogošćanskom birou, napomenimo da je menadžment u više navrata pokušao kupiti poslovni prostor za kancelarije biroa. Nažalost, zbog administrativnih poteškoća to se do sada nije desilo. Da Služba pokušava naći rješenje za ovaj gorući problem, svjedoči i jučerašnji sastanak direktora Igora Kamočajija i načelnika Općine Vogošća Edina Smajića i njihovih saradnika.
Na sastanku se razgovaralo o unapređenju tržišta rada, smanjenu nezaposlenosti, programima Službe, ali i o iznalaženju prostora za ovaj biro.
Da li će u ovoj godini uposlenici ali i stranke imati više sreće sa useljenjem u nove prostorije, ostaje da se vidi.