Mlada bosanskohercegovačka modna dizajnerica, Hana Sirćo, odgovorila je na pitanje šta svakoj ženi treba i napravila „pametnu torbu“. Profinjene luksuzne torbe ručno su rađene od italijanske kože, jednostavnog su i elegantnog kroja, a kada se otvore, u sebi sadrže led osvjetljenje te prenosivu bateriju za punjenje mobitela.
„Kao mala sam uvijek voljela da crtam. U školi sam stalno dobijala nagrade i priznanja. Ljubav prema modi se razvila nešto kasnije, u srednjoj školi, kada sam osim crtanja, počela da prekrajam odjeću. Iako sam išla u gimnaziju, otišla sam kod profesorice u umjetničkoj školi i pokazala joj svoj dizajn. Ona se oduševila i dala mi priliku da izlažem sa dizajnerima iz umjetničke škole“, ponosna je Hana na svoje prve modne korake.
„Najviše sam voljela haljine. I da crtam i da ih stvaram. Čim bih nešto napravila i pokazala svojim drugaricama, odmah smo zajedno probavale odjeću i sređivale se“, dodaje Hana.
Hanina prva kolekcija i zvanična revija je bila 2013. godine i to je kolekcija za osobe s invaliditetom.
“Ta kolekcija mi je najdraža i posebna je jer je drugačija i potpuno prilagođena osobama s invaliditetom. Od ušitaka na pantalonama, majica, kaputa i jakni koje su u liniji sjedenja da ih ne žuljaju, a naprijed se produžavaju kako bi izgledali lijepo. Odjeća je udobna onima koji je nose, a prilagođena je trendovima i izgleda jako moderno. Osobe s invaliditetom su mi se stalno žalile da im je odjeća koja je udobna, uglavnom ružna i zato sam posvetila pažnju i potrudila se da napravim udobnu i estetski lijepu odjeću za njih.“
Nakon završene gimnazije, nije bilo konkretne škole za modni dizajn, pa je Hana upisala pravo.
„Na Likovnoj akademiji je postojao odsjek na kome se modni dizajn izučava pola godine, ali to mi nije bilo dovoljno. Bila sam odlučna da sama naučim, pa sam tražila knjige sa italijanskih fakulteta, čak sam i pronašla mentora, jednog profesora sa italijanskog fakulteta, kako bih prikupila što više znanja.“
Iako je diplomirala na Pravnom fakultetu, moda je Hanina prva ljubav.
„Moja okolina nije uvijek dobro reagovala na moju posvećenost modi. Govorili su mi kako je to teško, kako neću zarađivati dovoljno za normalan život. Govorili su mi da se „držim prava“ jer je siguran posao ali ja se nisam dala pokolebati. I dok studirala pravo, ja se nisam prestala baviti dizajnom.
Uvijek sam čitala i učila. Uvijek sam dizajnirala odjeću, najviše za sebe. Čekala sam prvu priliku da moje ideje dobiju realizaciju i sada spremam otvaranje prvog butika, prostor u kome mogu da pokažem sve što stvorim, gdje svi koji dođu mogu da probaju pametne torbe i uvjere se u njihovu svrsishodnost.“
Osim dizajna, lijepe i korisne odjeće i modnih dodataka, mladoj dizajnerici je bitna i društvena odgovornost.
„Uživam dizajnirajući torbe, ali najviše volim svečane haljine. Omiljena mi je svila jer ističe ženstvenost i ljepotu ženske siluete, a pristaje svakome, elegantna je i glamurozna. Cilj mi je da se svaka žena koja nosi moje haljine osjeća samouvjereno i ženstveno. U krajnosti, motiv da se bavim modom je osnaživanje žena, podrška u svakom smislu, te često organizujem kampanje, kako bih motivirajuće djelovala na sve žene. Žene trebaju da usvoje stav da jesu najbolje te da izgrade svoje samopouzdanje. Kad je najteže, da ne odustaju, budu samouvjerene i neustrašive. Inspiracija za moj brend ”H” jeste jaka, samopouzdana i hrabra žena koja ostvari ono što naumi.“
I dok Hana žurno priprema otvaranje novog showrooma na sarajevskoj Čekaluši, kaže kako je spremna za izložbu u Milanu, na koju je pozvana i želi da predstavi sarejevski modni dizajn u najboljem svjetlu. Osim toga, Hana sprema i posebnu modno- tehnološku poslasticu. Hanin showroom otvara se 28.06., u Sarajevu.
„Organizujem modnu reviju sa BH Futures Foundation, gdje ćemo predstaviti odjeću koja ima neki dio tehnike i tehnologije, na primjer – majica koja svijetli, grije ili hladi. Mogu se nadograđivati razne varijante. Mi uglavno krenemo od pitanja šta svakoj ženi treba. Na primjer, u novu kolekciju torbi planiram da ubacim GPS. Sa tehnologijom se zaista može mnogo uraditi, da bude inovativno i praktično. Plan je da povežemo mlade dizajnere sa studentima tehnoloških fakulteta, koji će imati zajednički zadatak da naprave odjevni predmet.
A za one koji još ne žive svoj san, Hana ima je jednostavnu poruku – nikad ne odustajte od svoje ideje.
Projekat zapošljavanja mladih (YEP) koji podržava Vlada Švicarske u partnerstvu sa više od 30 lokalnih zajednica (općine, gradovi i kantoni) razvio je program za razvoj poslovnih poduhvata pod nazivom YEP inkubator poslovnih ideja. U okviru YEP inkubatora poslovnih ideja je samo u 2018.godini pokrenuto preko 100 biznisa. Podršku mladim preduzetnicima nastavlja Investicijska fondacija IMPAKT.