U najnovijem godišnjem izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja “Doing Business 2020” Bosna i Hercegovina je očekivano dodatno nazadovala, sada se nalazimo u društvu zemalja poput El Salvadora, Bocvane, Nepala, Gvatemale ili Samoe.
Porazno zvuče podaci koji govore kako vam je da biste osnovali firmu u Bosni i Hercegovini potrebno u prosjeku 80 dana, trebate napraviti čak 13 različitih procedura, a sve će vas to koštati bar 1.339 KM.
Kada govorimo o zemljama regiona, najlakše se posluje u Sjevernoj Makedoniji koja je ispala iz Top 10 zemalja svijeta i sada je 17. na ovoj listi. Skok od tri pozicije ostvarila je Slovenija i sada je 37., dok je Srbija napredovala četiri mjesta i sada je 44. Crna Gora je 50., a mjesto iza nje je Hrvatska, dok je Kosovo ostvarilo veliki pad i sa 44. palo na 57. mjesto.
To je samo jedan od problema sa kojim su se suočili mladi preduzetnici iz YEP Inkubatora poslovnih ideja, u sklopu kojeg je pružena podrška uspostavljanja biznisa je, po prvi put u BiH, praktično demonstrirao mogućnost inkubacije velikog broja poslovnih ideja korištenjem iste metodologije, u lokalnim zajednicama različite veličine i nivoa razvijenosti. Razvijen je u saradnji sa 32 lokalne zajednice i uz podršku Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).
Na bazi uzorka od devet lokalnih zajednica i 41 registrovana poslovna poduhvata učesnika u Inkubatoru poslovnih ideja, značajan povrat na investiciju se bilježi već nakon godinu dana od početka procesa inkubacije. Inkubator poslovnih ideja već nakon dvije godine, odnosno 26 mjeseci, prema projekcijama koje uzimaju u obzir i uštede naknada za nezaposlene, ostvaruje povrat na investiciju koji je tri puta viši u odnosu na sredstva uložena od lokalnih zajednica. Povrat na investiciju u Inkubator, za lokalne zajednice, predstavlja ostvareni javni prihod od uplata registrovanih biznisa taksi, poreza i doprinosa realizovanih prilikom registracije biznisa i tokom redovnog poslovanja.
Finansijski povrat na investiciju je samo jedan od rezultata ulaganja u preduzetništvo za lokalnu zajednicu. Ulaganje u preduzetništvo za rezultat ima i:
- rast zaposlenosti u lokalnoj zajednici;
- smanjenje odlaska mladih zbog nemogućnosti zaposlenja u BiH;
- poboljšanje kvaliteta života u lokalnoj zajednici kroz rast zaposlenosti i raspoloživosti novih proizvoda i usluga (npr. privatni vrtić);
- dalji rast javnih prihoda, kroz rast potrošnje.
YEP inkubator poslovnih ideja je kroz inovativan model podrške razvoju preduzetništva i udruživanje sredstava sa lokalnim zajednicama pokazao efikasnost saradnje različith interesnih strana (u ovom slučaju lokalne zajednice i YEP) u poticanju osnivanja ali i opstanka i razvoja postojećih biznisa. Također, dokazao je da samo cjelokupan sistem podrške (analiza izvodljivosti poslovne ideje, preduzetnička obuka, mentoring i stručna podrška u izradi poslovnog plana, finansijska podrška i mentoring za dalji razvoj poslovanja) ostvaruje pozitivan efekat ogledan u opstanku osnovanog biznisa na tržištu i njegovom daljem razvoju kroz razvoj proizvodnog/uslužnog procesa, međunarodno proširenje i rast broja zaposlenih.
Naučene lekcije iz YEP inkubatora poslovnih ideja ukazuju da izazovi pred sve relevantne aktere iz oblasti preduzetništva u BiH koji provode programe razvoja preduzetništva ostaju da utvrde najbolje modele podrške potencijalnim i postojećim preduzetnicima koji će biti prilagođeni njhovim potrebama (prilagođena preduzetnička obuka, modeli finansiranja, ispitivanje i razvoj tržišta, unapređenje menadžerskih vještina i sl.)