Search

Podrška Amirovom i Tarikovom biznisu „proizvodnja pčelinjeg otrova“ trasira put za saradnju elektrotehničara i ekonomista

Centar za preduzetništvo i upravljanje znanjem Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Vlade Švicarske, kroz Projekat zapošljavanja mladih (YEP), od 11. do 28. maja implementirao je projekat Startup Challenge, edukativnog i takmičarskog karaktera, kroz koji je pružena jedinstvena prilika ambicioznim i kreativnim mladim ljudima, za sticanje novih znanja i iskustava, te pokretanje vlastitih startup biznisa. U sastavu Startup Challenge-a, održano je 5 edukacijskih sesija od strane akademskog osoblja Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, kao i stručnih eksternih partnera iz prakse. Predavači koji su doprinijeli svojim predavanjima i radionicama su Elvir čizmić, Semir Musić, Avdo Halilović, Selma Kadić – Maglajlić, Ejub Kučuk, Vedad Silajdžić, Emir Kurtić, Ljiljan Veselinović, Tea Miković, Lejla Turulja, Edin Halilović, Armin Talić i Ranko Markuš.

Jednoglasnom odlukom tročlanog žirija pobjednik ovogodišnjeg Startup Challange-a je ideja Sarajevo Traveller koju je pripremio i prezentovao tim koji čine Adna Helić i Adis Salihefendić. Pobjednicima je uručen simbolični ček u iznosu od 5.500,00 KM , te će pored novčane nagrade imati i podršku Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u toku implementacije i pokretanja navedenog startup biznisa. Značajno drugo mjesto i nagradu od 1500.00 KM zasluženo su osvojila dva kakanjca. Radi se o inovaciji, odnosno „uređaju za izdvajanje pčelinjeg otrova“.

Naime, Amir Jašarspahić i Tarik Mehić su pokretači ove ideje. Kako momci kažu, sve je krenulo od standardnih studentskih kafa, konstantno su se na druženjima dogovarali i razmišljali kako da krenuu u neke preduzetničke vode i čime da se bave. „Uvijek je bilo više ideja u priči ali teško smo mogli ijednu da iskristališemo. Zatim su došle prijave za StartUp Challenge na Ekonomskom fakultetu gdje su nosioci ideja mogli biti samo studenti tog fakulteta, a budući da ja studiram na ekonomiji a Tarik na Elektrotehničkom fakultetu, ja sam se prijavio na taj natječaj i sa Tarikom zajedno smislio jednu ideju. Glavna bit projekta bila je da nas nauči razmišljati unaprijed i preduzetnički i kroz edukaciju shvatio sam da prva ideja koje je mnogo globalnija i možda privlačnija trenutno nemoguća za ostvariti i onda smo pivotirali naš biznis model i došli na ideju sa kojom smo na kraju i osvojili drugo mjesto, a to je prikupljanje pčelinjeg otrova. U ostvarivanju ove ideje i osvajanju drugog mjesta presudila je Tarikova ljubav za konstantnim eksperimentisanjem sa strujama, znanje programiranja i moj preduzetnički duh i prezentacijske sposobnosti. Tokom trajanja Startup Challenge-a, održano je pet edukacijskih sesija na kojima je učesnicima bilo omogućeno sticanje teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti preduzetništva, marketinga, menadžmenta, finansija i informacionih tehnologija, kako bi na finalnom danu, pred tročlanom komisijom svoju ideju uspješno predstavili i osvojili vrijednu novčanu nagradu za realizaciju svoje ideje. Nagrada je  pripala nama dvojici za inovativnu ideju proizvodnje pčelinjeg otrova, a kroz nagradu će se finansirati izrada prototipa, kao i testiranje i dobijanje potrebnih certifikata. U konkurenciji tokom takmičenja  ukupno su bile 33 ideje“, ispričao nam je Amir Jašarsphaić.

Radi se o uređaju za izdvajanje pčelinjeg otrova koji radi na određenim fekvencijama i iritira pčele da ubadaju stalkenu ploču na kojoj se lijepi otrov. Mnogim pčelarima je teško doći do toga, a i kada dođu teško im je skupiti dovoljne količine otrova. Naime, mi bi imali te proizvode i obilazili pčelare i skupljali otrov za njih sa svojim uređajima.

Iako nije bilo planirano da se podrži razvoj drugoplasirane ideje YEP je odlučio podržati je, te će se u narednom preriodu obaviti sva neophodna ispitivanja proizvoda, te njegove usklađenosti sa potrebama i mogućnostima plasmana na tržište, posebno Sjedinjenih Američkih Država. Projekat zapošljavanja mladih (YEP), koji se implementira uz podršku Vlade Švicarske, uspostavio je saradnju sa IEEE na organizaciji IEEE Student and Young Professional Congress BiH 2016 (IEEE SYPC BiH 2016). Saradnja će se ostvariti u zajedničkoj organizaciji ovog događaja, uz nadu da će krajnji rezultat biti inovacije, koje će postati uspješne startup kompanije, a samim time omogućiti samozapošljavanje mladima sa univerzitetskom diplomom, ali i saradnju ekonomista i elektrotehničara. Idealan primjer potencijala te saradnje je upravo ova priča.

Druge objave u kategoriji