Search

Analiza: Za 100.000 radnih mjesta trebaju nam 33 godine i 8,4 milijarde eura

Neki od najvećih uzroka strukturalne nezaposlenosti u BiH su loša veza između obrazovnog sistema i poslovnog sektora, gdje obrazovne institucije nisu uspjele prilagoditi nastavne programe ekonomskim potrebama, i dugotrajna slabost bosanskohercegovačke ekonomije, gdje otvaranje novih radnih mjesta ozbiljno zaostaje za porastom proizvodnje, čak i tokom razdoblja najdinamičnijeg poslijeratnog rasta.

“I dok političke stranke mogu pobijediti na izborima razbacujući se idejom o ekonomskom oporavku, nacionalni program ekonomske reforme koji je Vijeće ministara usvojilo u januaru 2015. godine ne odiše ovim optimizmom. Dapače, on predviđa da se ‘značajni pozitivni koraci na bosanskohercegovačkom tržištu rada vjerovatno neće dogoditi’, a oslanja se na prognozu globalnog rasta koji predviđa porast zaposlenosti od 1,6 posto i 2,1posto (ili 13.000 za 2016. godinu i 17.000 radnih mjesta za 2017. godinu)”, navode iz Popularija.

Kako bismo bolje razumjeli koliko vremena bi trebalo da se ostvari obećanje o 100.000 radnih mjesta i koliko bi to koštalo, Populari je za primjer uzeo zemlje koje bi se mogle porediti sa BiH po veličini populacije i historiji zemalja koje su napravile tranziciju sa socijalističkog na kapitalistički sistem: Slovenije, Slovačke i Estonije.

Populari navodi da postoje velike varijacije u ukupnoj cijeni otvaranja novog radnog mjesta ovisno o državi i sektoru. Tako se novo radno mjesto u Litvaniji može otvoriti za 12.400 eura, dok u Njemačkoj doseže iznos od 300.000 eura. Cijene su još i više ukoliko su to radna mjesta iz oblasti istraživanja, razvoja tehnologije i inovacija.

U BiH je najrealniji scenarij, prema iskustvu poredbenih zemalja, da bi 40 posto od ciljanih 100.000 radnih mjesta bilo u proizvodnom sektoru, a 60 posto u sektoru uslužnih djelatnosti. Kada se uzmu u obzir cijene kreiranja novih radnih mjesta u ovim sektorima, ukupan iznos potrebnog novca za ispunjavanje ovog obećanja bio bi 8,4 milijarde eura.

U 2015. godini, prema podacima Agencije za strane investicije u BiH, u Bosnu i Hercegovinu je ušlo 244 miliona eura, što dovodi do zaključka da bi ovim tempom do kreiranja 100.000 radnih mjesta trebale proći 33 godine, umjesto obećanih osam.

Čak i kada bi se uspjelo otvoriti 100.000 radnih mjesta, ona ne obećavaju dostatan kvalitet života bh. građanima. Dobar posao podrazumijeva pristojan prihod, određenu sigurnost, zadovoljstvo i prilike za napredovanje.

Populari zaključuje da je zbog kulturne, političke i ekonomske situacije u BiH teško povjerovati da se mogu usvojiti i primijeniti politike i strategije potrebne da se počnu otvarati nova radna mjesta pa čak i kada bi se radilo o manjem broju od obećanih 100.000.

“Od birača se traži da daju svoje povjerenje političarima za više mandata unaprijed, bazirano na obećanjima za koja će trebati decenije da bi se, u sadašnjim ekonomskim prilikama, realizirala. Sljedeći put kad budete glasali, pobrinite se da razumijete šta je u ponudi”, poručuju iz Think-tanka Populari.

Druge objave u kategoriji