Search

Malim koracima ka velikoj reformi i uvođenju praksi Oglednog biroa u Stari Grad

Od 41.749 stanovnika općine Stari Grad, 68 posto je radno sposobnih, a  6.439 ili 22, 8  posto je  na evidenciji ovog biroa. Među onima koji traže posao preko biroa najbrojnije su osobe sa SSS ( 2152) , KV ( 1740)  i  NK  radnici  (1.550). U okviru srednje stručne spreme  bez posla je najviše maturanata gimnazije (379) i ekonomskih tehničara (209).

Sa svojih pet zaposlenika, dva savjetodavca i tri evidentičara, rad u skladu sa procesima  oglednog biro i evropskim standardima, novu praksu  na „mala vrata“  uvodi i šefica „najstarijeg“ biroa Sanela Karović.

„Premda nemamo šalter salu, novi procesi  rada  se primjenjuju u mjeri koliko to tehnički uslovi dozvoljavaju.  Jednu od kancelarija za sada koristimo kao šalter salu i time smo dobili više vremena za individualno i grupno savjetovanje, ali i rad sa poslodavcima“,  kaže Karovićeva.

Zaposleni u birou Stari Grad svjesni su činjenice da se  novi procesi  polovično primjenjuju,  ali ih  ne napušta entuzijazam i želja da u punom kapacitetu zažive prakse oglednog biroa  i  u ovom birou. Zbog velikog broja nezaposlenih osoba čije kvalifikacije, znanja i vještine ne odgovaraju zahtjevima tržišta rada,  u birou se redovno prate  sve aktivnosti dodatnih edukacija i  obuka  koje se provode  na nivou općine, ali i nevladinih organizacija.

„Najuspješniju saradnju ostvarili smo sa Udruženjem za istraživanje i organizacioni razvoj – RODA  koji je uz pomoć EU/UNDP-a i Općine Stari Grad organizovao obuku nezaposlenih  iz oblasti informacionih tehnologija, engleskog  jezika, poslovnih i socijalnih vještina. Uspješna saradnja je postignuta i  sa Centrom za edukaciju i istraživanje „Nahla“ u okviru kojeg  je organizovana obuka za profesionalne dadilje i poslovne sekretarice. Nakon ovih obuka i edukacija  zaposlen je određen broj osoba  sa naše evidencije“,  kaže  Karović.

Nove prakse,  osim savjetodavnog rada, akcent su stavile i na svakodnevnu suradnju sa polodavcima. Djelatnost turizma i ugostiteljstva  zaposleni u birou vide kao najznačajniju granu razvoja ove općine i  šansu za  nova zapošljavanja.

Općina Stari Grad  ima zasigurno najveći broj hotela i hostela u Kantonu Sarajevo i najveći broj turističkih posjeta tokom godine. Ali  broj oglašenih  slobodnih radnih mjesta iz ove djelatnosti na „oglasnoj ploči“  biroa i nije tako respektabilan,  pa čak ni u jeku turističke sezone. Najbolji poslovni saradnici biroa Stari Grad  bili su i ostali  „Alpina Fogs“ Sarajevska pivara, Hotel „Saraj“ „INZA –lab“, UZS „Dom Villa Filis“,  te mnogobrojni obrtnici  koncentrisani  u ovoj općini. Sa evidencije ovog biroa najviše se zapošljavaju diplomirani inžinjeri saobraćaja,  magistri farmacije, diplomirani ekonomisti i pravnici, te  inžinjeri informacijskih sistema, elektrotehnike i tehnologije.

Sistem Oglednog biroa je razvijen uz podršku Ambasade Švajcarske, a implementiran je u Birou Novo Sarajevo. Nakon uspješne implementacije u tom birou, izmjenjen je Pravilnik o radu JUSZZKS, te je na osnovu tih praksi razvijena i usvojena Strategija jačanja funkcije posredovanja u FBiH. Širenje praksi kroz cijelu JUSZZKS je u toku i očekuje se da će do kraja ove godine u svim biroima biti implementirane nove prakse rada.

Druge objave u kategoriji