Search

YEP u prijedlogu akcionog plana zapošljavanja Republike Srpske

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je danas da je prijedlogom akcionog plana zapošljavanja u ovoj godini u Srpskoj za te svrhe planirano 10,3 miliona KM, plus četiri miliona KM „zaostalih“ sredstava iz prošle godine. On je novinarima nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske rekao da će ta sredstva biti raspoloživa za pravljenje programa zapošljavanja sa intencijom da se predviđena sredstva po programima ustupaju onim poslodavcima koji ozbiljno i odgovorno pristupaju tim programima i izvršavaju svoje obaveze. Savanović je naveo da je u prošloj godini bilo 2.150 novozaposlenih radnika, za čija radna mjesta je utrošeno 7,6 miliona KM.

Projekat zapošljavanja mladih je uvršten u Akcioni plan zapošljavanja Republike Srpske, te je definisano da će se raditi na širenju praksi oglednog biroa, jačanju savjetodavne funkcije sa nezaposlenim licima, te na uvođenju sistema upravljanja učincima u Zavod za zapošljavanje Republike Srpske. Ipak, fokus je na finansiranju aktivnih mjera zapošljavanja, oko čega se vodi diskusija između vlade, sindikata i predstavnika poslodavaca. 

Ministar Savanović je rekao da je Ekonomskom politikom za ovu godinu definisano niz reformskih politika i da je akcenat dat na novo zapošljavanje, pri čemu će što više biti favorizovan realni sektor. On je rekao i da se u okviru reformi javnog sektora ozbiljno razmišlja da se putem zakonske regulative inspekcijske službe i Poreska uprava Srpske učine efektnijim i efikasnijim.

Predsjednik Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić istakla je da sindikat podržava svaku aktivnost koja je vezana za otvaranje novih radnih mjesta u realnom sektoru.

„Potrebno je da se veoma jasno pazi na provođenje te aktivnosti i kontroliše kakvi su rezultati utrošenog novca, u smislu da li je novo radno mjesto u punom kapacitetu“, rekla je Mišićeva.

Ona je naglasila da je u okviru reforme javnog sektora vezanog za inspekcije, sindikat zainteresovan da se zakonom odrede ko može biti inspektor čija je nadležnost primjena Zakona o radu i Zakona o zaštiti na radu, te kakva oruđa i sredstva može imati na raspolaganju, dodajući da prilikom tih inspekcijskih nadzora bude prisutan i predstavnik sindikata.

Mišićeva je rekla da je na sjednici razmatrana i informacija o prijemu Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske u svjetsku asocijaciju takvih savjeta, čija će punopravna članica postati u prvoj polovini ove godine.

Predsjednik Unije Udruženja poslodavaca Srpske Dušan Škrebić, koji od današnje sjednice preuzima od Ranke Mišić predsjedavanje Ekonomsko-socijalnim savjetom u narednih godinu dana, rekao je da poslodavci podržavaju program novog zapošljavanja u realni sektor, kao i program zapošljavanja lica koja bi pripravnički staž odradili u realnom sektoru. On je dodao da je sada mnogo veći broj lica koja pripravnički staž odrađuju u institucijama i ustanovama koje su na budžetu. Škrebić smatra da bi partneri u okviru Ekonomsko-socijalnog savjeta morali dobijati informaciju od onih koji koriste sredstva za programe zapošljavanja koliki je broj radnika ostao zaposlen po isteku vremena koji je naveden u ugovoru.

 

Druge objave u kategoriji